enerji kimlik belgesi
enerji kimlik belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İHTİYACI
Bir binanın asgari olarak enerji ihtiyacını ve enerji tüketiminin sınıflandırılması yani yalıtım özelleri ve ısıtma, soğutma sistemleri gibi verimle ile ilgili bilgilerin olduğu bir belgedir. Bu belgeyi her binanın edinmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi alındığı süreden itibaren 10 yıl bir geçerlilik süresine sahiptir.

enerji kimlik belgesi

Bu sürenin bitimi ile birlikte yeniden Enerji kimlik belgesi hazırlanacak ve yeni bir rapor ile yeniden düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesi, Enerji kimlik belgesi vermeye yetkisi olan kurumlar tarafından hazırlanır ve ilgili yerlerce onaylanır. Enerji kimlik belgesi 50 m2 ve üzeri olan yeni binalar için yapı kullanım izin belgesinin de ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.50 m2 ve üzeri olan mevcut olan binalar için de 31.12.2019 tarihine kadar Enerji kimlik belgesi alınma zorunlu bir hale gelmiştir. Bu sistem ile artık Türkiye’nin birçok alanın da Enerji belgeleri alınmaya başlanmıştır. Enerji belgelerini almadan yaptırılacak gerekli bina hizmetlerinin de yapılması daha doğru olmaktadır. enerji kimlik belgesi Yani binaya herhangi bir sistem yapılacak ise bu belge alınmadan yapılması ve belgenin de en kısa süre içerisinde alınması daha önemli olacaktır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Enerji kimlik belgesini almak isteyen kişiler mevcut binaları için Bayındırlık ve İskân bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Enerji kimlik belgesi uzmanlığı istihdam eden Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri, binanızı inceler ve binanın yapım yılı, yönü, konusu vs. gibi bilgileri binanızın yalıtımını, çatı, dış cephe mantolama, döşeme ve teknik bilgileri ve aydınlatma sistemlerinde kullanılan elemanların tipi vs. bilgilerini toplamaktadır. Enerji Kimlik belgesi binanın tümü için geçerli olması şarttır. Bu belge 10 yıl gibi bir süre içerisinde geçerlidir. İhtiyaca göre de bu belge 1 yıl gibi bir süre içerisinde değişmesi gerekmektedir. Bu sebeple de yapılması gereken değişikliklerin Enerji kimlik belgesi almadan önce yapılması da bina için önemli bir yer alacaktır. Binalar yâda bağımsız olan yerlere göre de alım satım veya kiraya verme gibi iş ve işlemlerde Enerji kimlik belgesinin bu alanlar için düzenlenmesi de şarttır.5 Aralık 2008 tarihinde 27075 sayılı Resmi Gazetede yer alan binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve yeni 50 m2 büyük olan mevcut binalar için Enerji kimlik belgesi almakta yasal olarak zorunlu bir hale gelmiştir. Binalara Enerji kimlik belgesi verilmeden önce binaların Enerji Performansları hesaplanmaktadır.

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI NASIL BELİRLENMEKTEDİR

Bir binanın Enerji Performansının belirlenmesi için gerekenler şunlardır;

1.Binaların m2 üzerine düşen enerji performansları

2.Bu değerlere göre CO2 salımının hesaplanması

3.Değerlerin referansları bir bina’nın ki ile kıyaslanması

4.Kıyaslamanın sonucuna göre ise A-G arası bir enerji sınıfına yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Proje aşamasında ki binalar için çeşitli tasarımlar ve alternatiflerin enerji performanslarının karşılaştırılması ile mevcut ya da yeni bir yapılacak binanın enerji performansının standart seviye göstergesidir. enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar Binaların ısıtılması ya da soğutulması için binanın ihtiyacı olan enerji miktarının hesaplanması ve net enerji karşılayacak olan kurulu sistemler ile olan kayıpları ve sitemleri göz önünde bulundurarak belirlenmesi de denilebilir. Enerji Kimlik Belgesi – EKB Sorgulama için buradan doğrulama yapabilirsiniz.enerji kimlik belgesi fiyat Sizlerin sorumluluğunda olan apartmanın enerji verimliliği mevzuatı kapsamında hak ettiği değerde enerji sınıfını belgelendirmek için buradayız. Dilerseniz kısaca Enerji Kimlik Belgesi hakkında bilgi verelim….