Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi
Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi Çocuklarda çok sık görülmekte olan kulak, burun ve boğaz hastalıklarına karşı bilinçli ve tedbirli olmak, çocukların gelişiminde çok önemli bir yer edinmektedir. Özellikle de çok sık rastlanmakta olan bademcik ve geniz eti büyümesine karşı erkenden önlem almakta fayda var.

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcik

İnsanların bağışıklık sistemlerinin bir bölümünü oluşturan bademcikler bilindiği gibi boğazımızın iki yanında bulunan ve dışarıdan gelen tüm mikroplara karşı koruma sistemimizin önemli parçası olan organlarımızdır. Koruma görevi esnasında, bademcik iltihabı diye adlandırılan ateş, kızarıklık, boğaz ağrısı gibi şikayetlere yol açan hastalıklar meydana gelebilir. Erken tanı yapılmazsa veya bu şikayetler göz ardı edilirse ciddi kalp ve damar hastalıkları, akciğerde ve beyinde oluşabilecek problemlerin önüne geçilemeyebilir.
Bademciklerin iltihap kaptığını ve doktora gidilmesi gerektiğini işaret eden belirtilerden birkaçı şunlardır;

1.Boğaz ağrısı hissetme
2.Yutkunurken zorluk çekme
3.Ateşlenme
4.Halsiz hissetme
5.Ağızdan kötü koku alma
6.Boyun kısmında bulunan bezelerde şişlikler
7.Geniz Eti

Geniz eti, tıpta kullanılan adıyla da Adenoid, burun ile boğazın arasında yerleşmiş bir dokudur. Görevi ise burundan gelen bakteri ve virüs türü mikropları yakalayıp vücudun mikroplarla savaşmasını sağlayan madde olan antikorları üretmektedir. Geniz etinin büyüdüğünü anlamanın birkaç yolu ve belirtileri vardır. Bunlar;
Burundan nefes alırken güçlük çekme
Sürekli ağızdan nefes alıp verme
Burunda tıkanma var gibi genizden konuşma
Uyku esnasında horlama
Uykuda birkaç saniyelik sürelerle nefes tutma ( uyku apnesi )
Gelişmede gerilik
İştahsızlık

Geniz Eti Ameliyatı

Aşağıda belirtilen durumlardan bir veya birkaçı bulunuyorsa geniz eti ameliyatı önerilebilir:
1.Nefes almada güçlük çekme
2.Uyku apnesi
3.Sık sık tekrar eden geniz eti iltihabı
4.Konuşmada güçlük çekme

Gerektiği takdirde alınması gereken geniz eti, çocukların daha sık hastalanmasına sebep olmaz; çünkü vücutta geniz eti görevini yapan başka dokular da vardır ve aynı fonksiyonları yerine getirebilirler. Aynı şey bademcik ameliyatı için de geçerli olup hastalıkların artması düşüncesi yanlış bir bilgiden ibarettir.

Bu ameliyatlar ne kadar basit gözükürse gözüksün çocuklar için göz korkutucu olabilir. Bu süreçte ebeveynler çocuklara destek olmalı. Motive ederek ameliyata hazır hale getirmeliler. Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi ile ilgili yazıyı paylaşacağız.